درباره

موسسه فرمیسک قدیمی‌ترین موسسه تبلیغات محیطی استان کردستان و هم یکی از قدیمی‌ترین‌های ایران می‌باشد که هم‌امروز به فعالیت خود ادامه می‌دهد. فعالیت فرمیسک از دهه 50 خورشیدی با ارائه تابلوهای تبلیغاتی از نئون تا حروف برجسته در سنندج آغاز شد که در آن دوره با نام روشنگر فعالیت می‌کرد و نام فرمیسک اندک اندک از سال 1357 بود که مورد استفاده قرار گرفت.
در سال 1382 موسسه فرمیسک با وارد کردن دستگاه‌های چاپ large format و outdoor اولین موسسه‌ی غرب کشور بود که به ارائه خدمات چاپ و نصب بنر و تابلوهای فلکسی‌فیس پرداخت. و از آن دوره به بعد تمرکز این موسسه بر چاپ برای تابلوها و انواع دیگر تبلیغات محیطی متمایل گردید.
در سال 1389 موسسه فرمیسک چاپ indoor با کیفیت بالا و در سال 1391 چاپ flatbed بر روی اجسام سخت را نیز به خدمات خود اضافه کرد.
کیفیت بالا و تحویلِ کار در موعد معین، موسسه فرمیسک را از همان ابتدا به موسسه‌ای خوشنام تبدیل کرد. این موسسه از گذشته تا کنون پروژه‌های متعددی در سطح استانی و کشوری و حتی منطقه‌ای به انجام رسانده است؛ که از آن جمله می‌توان به بسیاری از تابلوهای سازمان‌ها و بانک‌های سنندج و تعدادی در دیگر شهرهای استان کردستان اشاره کرد. این موسسه برای دیگر استان‌های ایران مانند: ایلام، کرمانشاه، زنجان، خوزستان و غیره نیز پروژه‌هایی را به انجام رسانده است؛ مانند تابلوهای سردر اسنوا برای چندین استان کشور. همچنین موسسه فرمیسک در مقیاس محدود، پروژه‌های تبلیغات محیطی‌یی را در کشورِ عراق به فرجام رسانده است.
فرمیسک هم اکنون با داشتن فناوری‌های نوین چاپ دیجیتال؛ بزرگترین مرکز چاپ دیجیتال در استان کردستان محسوب می‌شود؛ که امروز با ارائه خدمات در شاخه‌های: چاپ دیجیتال، طراحی گرافیک، تابلوسازی و تبلیغات محیطی در دسترس مردم استان کردستان است.

logos

درباره نام فرمیسک

فرمیسک در واقع همان فرمێسک است که برابر اشک در کردی می‌باشد. انتخاب این کلمه برای این موسسه به پاکی، خلوص و روشنی اشاره دارد. این لغت را در فارسی می‌توان به صورت فْرمِسک نگاشت؛ در برخی نقاط کردستان این کلمه فرمیسک (IPA: frmɪsk) تلفظ می‌شود که رفته‌رفته با استفاده از شیوه‌ی نگارش فرمیسک (ی به جای ێ)، همین صورت نگارش به جای فرمِسک و یا فرمێسک به عنوان امضا و عنوان این موسسه تثبیت گردید.
شیوه نگارش این کلمه در کرمانجی لاتین نیز به صورت frmêsk و یا frmîsk است که برای آرم لاتین این موسسه شیوه‌ی نگارش انگلیسی این کلمه برگزیده شد که frmisk می‌باشد مانند : french و یا brickfield. صورت fermisk که صورت متداول نگارش این کلمه می‌باشد، فِرمیسک خوانده می‌شود که تلفظ بسیار غریبیست و احتمال اینکه هیچ کرد زبانی این کلمه را چنین تلفظ کند بسیار بسیار پایین است.

frmisk sanandaj 1364

پایان